- brak DRM - zakupione książki mają tylko znak wodny, przez kogo zostały kupione, pozwala to na spokojne wykorzystywanie zakupionej książki tak jakby była Twoją własnością, a nie tylko "wypożyczeniem".
- dostępne trzy najpopularniejsze formaty : pdf, mobi, ePub. Każdą książkę możesz po zakupie pobrać w każdym z formatów, co pozwala czytać zakupioną książkę tak jak nam wygodniej.
- bezpośrednia wysyłka na Kindle - może nie każdy posiada Kindle, ale dla ich posiadaczy jest to bardzo miła i użyteczna cecha.
- duże uderzenie w społeczność - od początku jest dostępny program partnerski pozwalający zdobyć rabaty, Helion rozkręca akcje zbierania podpisów pod petycją o zmniejszenie podatku Vat na książki (link do petycji), dostępne są promocje "Książka dnia 30% taniej" oraz zestawy 2 lub 3 książek z zniżką.
Niestety nie jest tak dobrze, nie jest to jeszcze Amazon ani O’Reilly. Przede wszystkim książek jest mało. Nie liczyłem, ale gdzieś przeczytałem, że na razie jest około 150 pozycji. Z podkategorii Java dostępne są w tej chwili tylko dwie książki. Widać, że sklep jest przygotowany na więcej, więc na pewno w planach jest dodawanie nowych. Pytanie w jakim tempie będą przybywały? Czy będą to książki tylko polskich autorów, czy także tłumaczenia na język polski?
Małym minusem może być tematyka - Helion specjalizuje się w książkach biznesowych, informatycznych i psychologicznych. Dla niektórych nie są to interesujące pozycje, dla mnie wprost przeciwnie. Mimo to Helion umieścił dział "Literatura" w którym (chyba) będą książki luźniejsze.
Niedużym minusem jest też szata graficzna serwisu eBookpoint - część ikon, fragmenty strony wyglądają na mocno nie dopracowane jeszcze.
Ogólnie - są małe niedociągnięcia, ale projekt wygląda bardzo obiecująco i naprawdę warto zapisać się na ich newsletter oraz odwiedzać od czasu do czasu serwis eBookpoint.pl.
Mi właśnie wydaje się, że tematyka książek Helionu, czyli techniczne, skierowane do programistów, web designerów, itp. to właśnie duża zaleta serwisu.
OdpowiedzUsuńCzytelnikami Helionu są ludzie, którzy szybko łapią nowinki i nie mają oporów przed zakupami w Internecie czy testowaniem książek w formacie elektronicznym, bo w większości czytają je już od dawna kupując na Amazonie na Kindle'a czy inne czytniki, bo żeby być na biężąco muszą czytać nowe pozycje, a te są dostępne tylko po angielsku.
Dlatego serwisowi, oczywiście jeśli zanim opadnie zainteresowanie powiększą ofertę publikacji wróżę całkiem spore powodzenie :) Co zresztą jest w naszym interesie.
Na razie w Polsce faktycznie readery ebooków posiadają przeważnie ludzie zainteresowani techniką i nowościami. Ale to się zmienia, na Amazonie więcej jest beletrystyki na Kindle niż książek "technicznych". I wydaje mi się, że w tą stronę będzie się nasz rynek przemieszczał ;)
OdpowiedzUsuńNie porównujmy Amazona do Heliona. Nie ta branża. Amazon to po prostu sklep. Taki jak Empik czy Twój Osiedlowy Chemiczno-Monopolowy. Amazon nie wydaje książek, a tylko je sprzedaje. To co trafia na czytniki to po prostu część oferty wydawców przygotowana "Nur fur Amazon".
OdpowiedzUsuńHelion jest wydawcą. Własnym sumptem tłumaczy, składa i drukuje książki. Dlatego z jednej strony można liczyć na szybkie pojawienie się dużej części wydawnictw w formie elektronicznej, a z drugiej ciężko może być z dostaniem książek "niehelionowych".
Fakt - trochę nie ta branża. Empik bardziej pasuje jako polski odpowiednik Amazonu. Jednak brakuje trochę porządnej księgarni z ebookami. I to wszystkimi nie tylko technicznymi. I Helion trochę idzie - Helion to nie tylko jedno wydawnictwo ale grupa wydawnictw (Helion, Onepress, Sensus, Septem, Editio). W eBookpoint jest dział Literatura, jak dla mnie wygląda na przygotowanie do umieszczenia tam różnej beletrystyki...
OdpowiedzUsuń@Koziołek
OdpowiedzUsuńAmazon to nie tylko sklep, powoli zaczyna być równiez wydawcą (http://di.com.pl/news/41024,0,Amazon_jako_wydawca_-_to_ewolucja_a_nie_rewolucja.html), czemu ze rosnącym niepokojem przyglądają się agenci pisarzy i wydawnictwa w USA, bo Amazon ma chęć pozbyć się pośredników i rozmawiać bezpośrednio z autorami.
@Piotr
W Amazonie więcej jest książek innych niż techniczne, bo generalnie takich książek jest więcej, ale wydaje mi się, że w Polsce książki elektroniczne kupują w większości ludzi z IT i właśnie dlatego dobrze wróżę Helionowi, bo to też głównie książki z tej branży.
Problemem może być tylko smutny podatek vat, który na książki papierowe wynosi 8%, a na elektroniczne 23, co dla osób nie odpisujących sobie vatu jest mało zachęcające.