środa, 30 grudnia 2009

Trzeci zawodnik wśród czytników ebooków: Nook

W październiku został zapowiedziany "killer" dla Kindla - Księgarnia Barnes & Noble wypuściła czytnik ebooków Nook który ma większe możliwości niż Kindle. Zapowiedziała, że będzie dostępny w cenie Kindle!
Specyfikacja Nook-a wygląda naprawdę miło. Posiada praktycznie wszystko co Kindle + WiFi + czytnik kart SD + zamiast klawiatury mały "dotykowy" (!!!) ekran lcd na którym może być wyświetlana klawiatura lub np. okładki książek do wybrania.

poniedziałek, 28 grudnia 2009

Porównanie czytników ebooków

Zastanawiam się nad zakupem czytnika ebooków - sporo czytam, przeglądam książek w wersji elektronicznej, a laptop nie jest aż tak wygodny (zwłaszcza leżąc w łóżku ;) ). Najważniejsze cechy dla mnie to: czytelność wyświetlacza, możliwość wrzucenia własnych ebooków (najlepiej w różnych formatach epub, mobi lub pdf), cena.
W tej chwili są najciekawsze dla mnie trzy opcje: "polski" eClicto, "amazonowy" Kindle, niezależny czytnik (np. Sony).
Z trzeciej opcji zrezygnowałem - najtańsze wersje czytników podobnych do dwóch pierwszych są w cenie powyżej 1300 zł - i to często "mocno" powyżej. Więc spróbuję porównać dwie pierwsze opcje. Porównanie oczywiście jest subiektywne.

sobota, 12 grudnia 2009

Netbeans 6.8

Wczoraj został wydany najnowszy Netbeans - wersja 6.8. Z tego co czytałem nie ma jakiś dużych zmian - raczej kilka uaktualnień. Dodano Jave EE 6 (i JSF w wersji 2.0), PHP 5.3.
Dodano kilka bajerów do lepszej obsługi platformy Kenai (która była wprowadzona już w 6.7).

PS. Dokładna lista zmian z screenami dostępna jest pod:
http://wiki.netbeans.org/NewAndNoteworthyNB68

czwartek, 10 grudnia 2009

Osadzanie flasha

Spotkałem się dziś z problem osadzania flasha (*.swf) na stronie. Standardowe rozwiązanie przez wpisanie < object > (np. wygenerowane automatyczne przez Flasha) działa, ale ma sporo wad:
- focus nie jest automatycznie ustawiany na osadzoną animacje
- wymaga znacznika embed którego nie ma w najnowszych standardach html

Dużo lepsze jest osadzenie flasha na stronie przez JavaScript. Powstały do tego specjalne biblioteki które robią prawie wszystko ;) Jedną z nich jest SWFObject.
http://blog.deconcept.com/swfobject/
lub nowsza wersja na code.google.com:
http://code.google.com/p/swfobject/wiki/documentation

polecam

czwartek, 19 marca 2009

Tomcat uzbrojony

Wystawiłem wersje testową aplikacji i potrzebowałem szybko "uzbroić" Tomcata w SSL aby hasła nie latały sobie po sieci ;).
Szybka instrukcja:
1. Założenie repozytorium kluczy i wygenerowanie klucza:
keytool -genkey -alias tomcat -keyalg RSA

Odpowiedzieć na kilka pytań. Hasło do testów warto zostawić "changeit" - jest to default hasło używane przez Tomcata, dzięki temu jest jedna opcja w konfiguracji mniej.

2. Konfiguraca Connectora:
W pliku conf/server.xml Tomcata odkomentowujemy definicje dla
<Connector port="8443" protocol="HTTP/1.1" SSLEnabled="true"
maxThreads="150" scheme="https" secure="true"
clientAuth="false" sslProtocol="TLS" />

Restart Tomcata i cieszymy się SSL-em na porcie 8443 (oczywiście można zmienić na inny port).
Smacznego!

poniedziałek, 9 marca 2009

Netbeans 6.7 M2 - zaczynamy testy



Nareszcie miałem chwilę czasu aby zainstalować - wersja M2, ale wygląda, że działa stabilnie (puk,puk w niemalowane). Od razu można zobaczyć nowy wygląd (na MacOS ;) ).
Podoba mi się ;)
Do tej pory byłem fanem Eclipsa i choć go nadal lubię, to nowe zabawki będę pisał w Netbeans - przynajmniej dopóki mi coś nie zacznie szwankować ;) Netbeans jest bardziej wymagający, ale na dzisiejszych sprzętach działa szybko i sprawnie.

poniedziałek, 23 lutego 2009

Netbeans 6.7 (już wkrótce)

Ekipa Netbeans ogłosiła, że następną wersją będzie Netbeans 6.7 (http://www.netbeans.org/servlets/NewsItemView?newsItemID=1346).
A gdzie wersja 6.6 ? Ano zdecydowano się ją pominąć ;) aby nie kojarzyła się z 6.6...6 ;)

W nowym Netbeansie nie będzie dużych zmian - w końcu to tylko nowa "podwersja". Ma dojść wsparcie dla Mavena (może wreszcie zacznę go używać - choć narazie ant mi wystarcza) oraz do Kenai (http://kenai.com - a to co takiego? ma ktoś jakieś doświadczenia z tym?).
Dużo drobnych zmian - wyglądu i nie tylko. Spis wszystkich zmian w wersji M1 (zmiany dla M1) oraz M2 (zmiany dla M2). Wersja finalna 6.7 ma wyjść w czerwcu'09.

Wsparcie dla Java EE 6 będzie w wersji Netbeans 7.0 - kiedy? to już zobaczymy.

Postgresql na Win Vista

No niestety stało się – podobnie jak wielu innych ludzi zostałem zmuszony do korzystania z systemu Windows Vista przez Microsoft. Z zakupionym komputerem przyszła Vista, a kupować oddzielnie WinXP nie zamierzam. W sumie da się pracować ;)
Instalacja potrzebnych rzeczy przeszła prawie bez problemów. Niestety Postgresql odmówił współpracy. Po instalacji wywalał się z różnymi błędami zależnie od tego jak go próbowałem uruchomić. Nawet „Run as Administartor” nie chciało pomóc.Po ściągnięciu nowszej wersji z www.postgresql.org i krótkim przeszukaniu internetu okazało się, że problemem jest nowy system „zarządzania dostępem”. Mimo pracy na koncie „z prawami administratora”.
Rozwiązania są dwa:
  1. po ściągnięciu pliku msi z instalacją należy uruchomić stary dobry wiersz poleceń jako administrator (start -> akcesoria -> prawy klawisz na „lini poleceń” i uruchom jako administrator). Następnie uruchamiamy msi z tego okienka za pomocą poleceń starego dobrego DOS.
  2. należy w panelu sterowania wyłączyć to dodatkowe „zarządzanie dostępem”
Przetestowałem rozwiązanie pierwsze i zadziałało bez problemów. Mam jednak przeczucie, że to dopiero początek problemów z Vistą ;)